A szociodráma folyamata
Pados Eszter, Horváth Kata, Kocsi Andrea
Időpont
Szombat 15.00-17.00
Műfaj
workshop 120 perc
Helyszín
Integrál-lak terem
Létszám
Maximum 20 fő
Leírás
Míg az mindannyiunk számára egyértelmű, hogy hogyan építkezik egy klasszikus pszichodráma-csoportülés folyamata, és melyek a fő fázisai (nyitókör, warming up, enactment, sharing, zárókör), addig a szociodráma-folyamat lépéseiről és működéséről sokkal kevesebb élményünk, tapasztalatunk, tudásunk van.
A PERFORMERS európai szociodráma-projektet azért kezdeményeztük négy évvel ezelőtt, hogy a magyar dramatisták számára is minél inkább hozzáférhető legyen a szociodráma módszere, és minél adekvátabb tudáshoz jussunk ezen a területen.
A kongresszus keretében egy olyan sajátélményű szociodráma-workshopot tartunk, amely demonstrálja, hogy milyen fázisokból áll a szociodráma folyamat, és ezek a fázisok hogyan épülnek szervesen egymásra. A workshop végén közösen reflektálunk a következőkre:
- Mi a különbség a pszichodramatikus és szociodramatikus warming up között?
- Hogyan történik a tématalálás a szociodrámában? Mi az a szociodramatikus kérdés?
- Mik a legfőbb különbségek egy pszichodráma és egy szociodráma játék között? Hogyan segítenek a technikák a szociodramatikus fókusz megtartásában?
- Hogyan zajlik, milyen lépései vannak a szociodrámában a sharingnek?
- Mi vezethet katarzishoz a szociodrámában? Milyen minőségű felismerések születhetnek?
A szociodrámának számos válfaja van. Ezen a workshopon egy olyan szociodráma játék levezetésére törekszünk, amelynek témája a csoportból jön. A folyamat során kifejezetten a Rollo Brown által összefoglalt (ausztrál-brit) szociodráma szemléletet, eljárást követjük majd.
Bemutatkozás

Pados Eszter: pszichodráma asszisztens, a PERFORMERS stáb tagja.
A PERFORMERS stáb tagjai 2016 óta dolgoznak rendszeresen és szisztematikusan a szociodráma módszerének magyarországi adaptálásán, terjesztésén, és a hazai szociodráma képzés kidolgozásán. Jelenleg egy nemzetközi együttműködés keretében a szociodráma terepspecifikus sajátosságait kutatják javítóintézetekben. A csoport tagjai ezen kívül számos más területen is fejlesztik a módszer alkalmazhatóságát, így az egyetemi oktatásban, kisebbségi területeken, problémakezelésben és feltárásban, projektek előkészítésében. Hisznek abban, hogy a szociodráma kiváló módszer arra, hogy csoportok, közösségek, szervezetek és intézmények megtalálják a számukra legjobb működési formát.
Horváth Kata: pszichodráma asszisztens
Kocsi Andrea: pszichodráma vezető
Kiket várunk
Minden érdeklődőt szeretettel várunk.